Papierowa kora z Ekwadoru
Zespół Manufaktury wybrał się do Ekwadoru. W Parku Narodowym Cotopaxi na wysokosci około 4500 m nad poziomem morza natrafilismy na tzw. drzewo papierowe. Jest to Polylepis Incana. Drzewa i krzewy tego gatunku są endemiczne dla regionu wysokoandyjskiego. Mają skręcone gałęzie i cienką czerwoną korę przypominajacą papier. Dlatego Polylepis nazywany jest potocznie „papierowym drzewem”.
Występuje nawet na wysokości 5000 metrów n.p.m. co czyni je najwyżej rosnącymi drzewami na świecie. Wyróżnia je też bardzo powolny wzrost. Niektórym gatunkom z Polylepis osiagnięcie średnicy gałęzi do 1,5 cm zajmuje około 100 lat.
Na kuli ziemskiej pozostalo tylko 10% pierwotnej pokrywy leśnej tego gatunku. Przyczyną tego jest dzialalność człowieka, wyrąb lasów i zmiany klimatu.
Lasy Polylepis stały się jednymi z najbardziej zagrożonych leśnych ekosystemow na świecie. W Peru od 2014 roku organizowany jest coroczny festiwal, na którym tamtejsi mieszkancy sadzą Polylepis odtwarzając lasy „drzew papierowych” w zlewni rzeki Lares i Świętej Dolinie w Andach.
Mimo potocznej nazwy drzewo papierowe nie jest wykorzystywane do produkcji papieru.
Jeśli będziecie w Manufakturze, możemy Wam pokazać „papierową” korę Polylepis Incana.